Fordul a szél: a magyar álláspont diadalmaskodott az ENSZ-ben
„Ez azt jelenti, hogy teret nyert a régóta hangoztatott álláspontunk” – fogalmazott Szijjártó Péter.
Nem hívta el a Nemzeti Frontot François Hollande francia államfő a szerdai párizsi vérengzés áldozatainak emlékére szervezett vasárnapi megmozdulásra. Marine Le Pen, a Nemzeti Front elnöke szerint ez a lépés Hollande által meghirdetett a nemzeti egységet „egy hatalmas politikai csalássá változtatja”.
Megtörni látszik a François Hollande francia államfő által a Charlie Hebdo szerkesztőségében történt vérengzés után meghirdetett nemzeti egység, miután az ellenzék nem helyesli, hogy a szélsőjobboldal nem kapott meghívást a 12 áldozat tiszteletére vasárnapra tervezett nagy politikai megemlékezésre.
A köztársasági elnök csütörtökön hivatalában fogadta a parlamenti pártok vezetőit, köztük elődjét Nicolas Sarkozyt, a legnagyobb ellenzéki párt, a Népi Mozgalom Uniója (UMP) elnökét, aki 2012-es leköszönése óta először járt az Elysée-palotában, s aki a 2017-es elnökválasztáson Hollande egyik legjelentősebb kihívója lehet.
„Kötelességem volt, hogy eleget tegyek a meghívásnak, hogy felmutassuk a nemzeti egységet a civilizáció, a köztársaság és a számunkra fontos elvekkel szembeni eltökélt fanatikusok által elkövetett támadással szemben” – fogalmazott Sarkozy az elődjével történt első hivatalos találkozója után.
Hollande pénteken a parlamenti frakcióval nem rendelkező politikai pártok vezetőit is fogadja, köztük Marine Le Pent, a Nemzeti Front elnökét. A szélsőjobboldali politikus és pártja ugyanakkor nem kapott meghívást a vasárnapra meghirdetett „köztársasági menetre”, amelyet a kormányzó baloldal szervez tíz politikai párt részvételével. Le Pen elítélte, hogy őt és pártját kizárták a közös megemlékezésből, szerinte „nem létezik többet a nemzeti egység”.
„A köztársasági elnök által meghirdetett gondolat egy olyan nemzeti egységről, amelyből kizárnak egy olyan pártot, amely a franciák 25 százalékát képviseli, ezt a nemzeti egységet egy hatalmas politikai csalássá változtatja” – fogalmazott a politikus. „A választásokon is ezt csinálják. Kizárják az FN-t, de az FN választóit a részvételre buzdítják. Mi ebben az egység?” – tette hozzá.
A Manuel Valls miniszterelnök által továbbított meghívást követően Sarkozy bejelentette, hogy ő és pártja, az UMP ott lesz vasárnap a „köztársasági menetben”. Sarkozy párttársai, François Fillon volt kormányfő és Laurent Wauquiez, az UMP főtitkára, hasonlóan a centrista pártok képviselőihez ugyanakkor elítélték, hogy a szélsőjobboldal nem kapott meghívást a Charlie Hebdo szerkesztőségében megölt 12 áldozat tiszteletére tervezett megemlékezésre. A miniszterelnök azzal indokolta a kizárást, hogy a szélsőjobboldal nem osztja a köztársaság értékeit.
„Nekem az számít, hogy elkapjuk az elkövetőket, valamint a nemzeti egység, mert az az egyetlen lehetséges válasz. De a nemzeti egység értékekre épül. A köztársaságnak, a toleranciának és a csúsztatások elutasításának alapvető értékeire” – mondta Valls az RTL rádióban. Olivier Faure, a kormányzó szocialisták egyik szóvivője ugyanakkor este már azt közölte, hogy a baloldal "nem zár ki senkit” a vasárnap menetben való részvételből.